Třetí svět v Kadani

Od 1.1.2022 do 31.12.2022 město Kadaň a Development Centre For Foreigners, z.s. spolupracují na realizaci projektu Třetí svět v Kadani, zaměřený na aktivity v rámci integrace cizinců spolufinancovaného Ministerstvem vnitra ČR

Projekt má za cíl zkvalitnění soužití majorit a minorit a efektivní integraci národností z třetích zemí do majoritní české společnosti v oblasti Kadaňska.

V projektu zatím proběhlo vzdělávání cizinců v českém jazyce, finanční gramotnosti, sociokulturní a občanskoprávní orientaci v Českém systému.

Chystáme další kurzy češtiny pro cizince, děti i dospělé, komunitně integrační akce, dětské příměstské tábory, právní poradenství pro cizince a mimo jiné i mapování stavu cizinců z třetích zemí v oblasti Kadaňska.

Veškerou fotodokumentaci najdete na konci tohoto článku.

​2 KURZY ČESKÉHO JAZYKA PRO MŠ DĚTI A ZŠ ŽÁKY

O letní prázdniny budou probíhat 2 intenzivní kurzy (každý 24 hodin) českého jazyka pro MŠ děti a ZŠ žáky, cizince z třetích zemí, v učebně Dvořákova 1127, Kadaň. 1. kurz bude probíhat od 1.7. do 16.7. každé ráno od 9h ráno, 2x45minut. 2. kurz bude probíhat od 15.8. do 30.8. každé odpoledne od 15h, 2x45minut.  Děti si budou osvojovat základy českého jazyka hravou formou a budou trénovat slovní zásobu každodenních situací. Kurz je pro rodiny zdarma.

DOUČOVÁNÍ ŽÁKŮ ZŠ

Od 1.4. v projektu probíhá doučování žáků ZŠ, nepálských dětí od 1. do 5. třídy. Čas, intenzita a zaměření doučování je individuální dle aktuálních potřeb jednotlivých žáků. Doučování bude probíhat až do konce roku 2022. Doučování je pro rodiny zdarma.

KURZY ČESKÉHO JAZYKA PRO DOSPĚLÉ CIZINCE

Od listopadu 2021 pořádá Development Centre For Foreigners, z.s. intenzivní kurzy českého jazyka pro dospělé cizince. V současné době je z projektu financováno 5 kurzů. Z toho 2 probíhají v učebně obce Kadaň, Husova ul, a 3 probíhají v ul. Dvořákova 1127. V těchto kurzech účastníci dostávají všechny výukové materiály zdarma a z projektu mají polovinu kurzu hrazenou. Kurz je orientovaný na úroveň A1-A2, aby cizinci mohli úspěšně absolvovat zkoušku při žádosti o trvalý pobyt.

TLUMOČNICTVÍ A PŘEKLADATLSKÉ ČINNOSTI

Od začátku fungování spolku DCFF poskytujeme tlumočnictví a překladatelské služby pro cizince z třetích zemí. V projektu tak od jeho začátku máme možnost tyto překladatele řádně zaplatit. Tlumočníci chodí s cizinci na úřady, k doktorovi, do zaměstnání pomáhat jim vykomunikovat vše potřebné. Zároveň překládají potřebné dokumenty pro vyřízení jejich pobytu a práce v ČR.

INTEGRAČNÍ AKCE

V projektu je naplánováno pořádání integračních akcí (celkem 11 akcí). Od začátku projektu zatím proběhly 4 integrační akce. První bylo slavnostní otevření Ateliéru, které mělo velký úspěch a návštěvnost byla vice jak 250 lidí. Na akci mohli všichni ochutnat jídlo a seznámit se s kulturou 9 národů: Čechy, Mongolsko, Vietnam, Nepál, Ukrajina, Moldavsko, Japonsko, Filipíny a Indie. Další akce byly věnovány Malování olejem, hennou, na trička a další kreativní činností, o které je zájem jak mezi Čechy, tak cizinci.

DĚTSTKÝ PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR

V současné době jsme v projektu připraili 2 turnusy Dětského příměstského tábora zaměřeného na výuku ČJ v létě 2022. Každý turnus je plně obsazen 20 dětmi různých národností, Čechy, Vietnamci, Ukrajinci a Nepálci. První tábor se bude konat od 18.7.2022 a druhý od 8.8.2022, vždy na týden.

Fotodokumentace - Doučování žáků ZŠ

Fotodokumentace - dětský příměstský tábor

 

Fotodokumentace - integrační akce

Sledujte nás na sociálních sítích!